GEBZE SES / Şevki Demirci…
CANER PESEN Tüm yazıları için tıklayınız canerpesen@hotmail.com

Şevki Demirci…

1955 yılında kurulan Gebzespor, 3. Lig’e çıkarken bile Federasyon onayı ile Profesyonel oldu.

60 yıllık kulüp tarihinde, kimler başkanlık koltuğuna oturmadı ki…

Gebze’nin ‘en’ zenginleri…

Belediye Başkanları…

İstanbul’un ‘para babaları’

Kimler geldi, kimler geçti.

Ama bir tek isim, tarihin en büyük ve tek şampiyonluğunu yaşattı. Şevki Demirci.

2005 yılında tanıdık kendisini.

Özü, sözü bir, dürüst bir insan.

Basına çok ta malzeme verirdi.

Çünkü, günümüz siyasetinin pek alışık olmadığı bir yapısı vardı.

Tanıdıkça, siyasete uygun bir karakteri olmadığını anlıyordunuz. Ya da bizim bildiğimiz o klasik siyasete uygun değildi.

Lafını esirgemez, şampiyon olan takımı, ‘gitsin kumda oynasınlar’ diye azarlardı.

Şevki Demirci’yi daha yakından tanıdıkça, ‘siyasette ne işi var?’ diye sorguladığımız da olurdu.

Hali vakti yerinde.

Öyle, özel zevkleri, zaafları, tutkuları olan bir insan da değil.

Tek tutkusu, arabayla hız yapmak. Bunu da zaten gençliğinden beri yapıyor. En hızlı, en pahalı arabalara sahip biri.

Bir çok yönetici ve başkan ile çok özel şeyler paylaştım. Spor camiasında ki herkesin, hemen hemen her şeyini bilirim.

Kendimi ‘en yakın’ hissettiğim başkan da Şevki Demirci olmuştur.

10 yıla yakın bir zamandır, hiç kesintiye uğramayan bir tanışıklığımız, dostluğumuz olmuştur. Kendisini bu güne kadar ne yanlış bir ortamın içinde gördüm, ne de hakkında benzer bir şey duydum.

Çok büyük hırsları olmayan, rahatına düşkün bir insandır.

Ama Karadeniz inadı da vardır. Çok az şeyi hayal eder, ister ve o istediğini yapmak için de inatla mücadelesini sürdürür.

Gebzespor’da Başkanlık koltuğuna oturduğunda, takım küme düşme hattında idi. ‘Bu takımı ligde tutar, önümüzde ki sezonda şampiyon yaparım’ dedi. Ve Dediğini yaptı. Bir şey daha söyledi, ‘Şampiyonluklar yoksa ben de yokum. 2. Lig’den, 1. Lig’e çıkaramazsam, ceketimi alır giderim’ öyle de yaptı. Bolu ve Karabük’ün grubumuzdan çıktığı sezon, başkanlığı bıraktı.

İş ortağı Maltepespor Başkanı idi. Son haftalarda, iddiasını kaybeden Gebzespor’u yenemezlerse, küme düşebilirlerdi. Hiç karışmadı, Gebzespor çıktı, ‘ortağının’ takımını yendi. Ortaklıkları bozuldu. Ama hiç önemli değildi. Şevki Demirci, yanlışa, yanlış işe bulaşmadı.

Siyasette de, tek bir şeye inandı. Daha İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı iken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, vatanperverliğine, ülkesine karşı olan hizmet aşkına inandı ve Erdoğan’ın peşinde siyasete atıldı.

Parti de üst düzey görevler aldı ve öyle makam-mevki peşinde hiç koşmadı. Hedefi yine tekti.

Çocuk yaştan itibaren, esnaflık yaptığı, gençlik ve olgunluk evresini geçirdiği Çayırova’ya kalıcı, tarihi hizmetler yapmayı amaçlıyordu. Sırasını bekledi.

Partinin üst düzey kurmayları ile olan ilişkilerini hiç kullanmadı. Sadece Çayırova’ya olan vefasını ve bu İlçe’ye unutulmaz eserler kazandırma sevdasını anlattı. Bir dönem önce Ziyaettin Akbaş aday gösterildiğinde hiç kocunmadı. Gitti başkanın elini kaldırdı.

Kafa-kol ilişkisine girmeden, kimseye söz vermeden sırasını bekledi ve 2014 seçimleri öncesi şans O’na doğdu.

Şu gerçeği partililer çok iyi bilir, Şevki Demirci, kurulduğu günden itibaren AK Parti’ye hizmet etmiş, İl yönetimlerinde bulunmuş, partinin üst düzey kurmaylarının önemsediği bir isimdir. Buna rağmen beklentisi ve hedefi tek olmuştur. Çayırova’nın Belediye Başkanı olmak. Başka da bir hedefi olmaz. Bölge kendisini tanıdıkça anlayacaktır, Şevki Demirci’nin bu kadar yoğun tempoda çalışması, insan üstü mücadelesi, pek görülmemiş bir durumdur. Yıl da ‘fazladan 2 milyon kazanacaksın’ deseniz, bu çabayı göremezsiniz. O’nun bu çabasının tek bir nedeni var, Çayırova’ya kalıcı eserler bırakmak. Para pul, mevki makamla asla işi olmayacak bir isimdir.

Adaylık sürecinde, Şevki Demirci ismini ön plana çıkartanlar, aday olduktan sonra, ‘seçilemez’ dediler. Seçileceğini anladıktan sonra da, ‘belediyeyi O yönetemez’ demeye başladılar.

Kendisini yakından tanıyan birisi olarak bunu dip not olarak belirteyim, Şevki Demirci, bu bölgede uzaktan kumanda edilecek en son isimdir. Gebzespor sürecinde bunu dosta, düşmana kanıtladı.

Böyle bir siyaset ve spor adamına yönelik, bel altı vurmalarından ve adaylık öncesinde ki tavır ile adaylık sonrası değişen tavırlardan kaynaklı Şevki Demirci’yi anlatma gereği duydum.

Kim önce destekledi, sonra niye böyle saldırdı? Bunun da cevabını meraklıları isterlerse, muhataplarından öğrenirler.

Demirci’nin eksik yanı da var elbet. 12 yıldır partili ve partinin önemli kademelerinde görevler yaptı. Hala dolu, dolu laflar edip, insanları etkileme sanatını icra edemiyor.

Zaten bunu da beklemeyin. Çünkü, Şevki Demirci, gerçek bir halk adamı ve samimi bir insandır. Bu özelliklere sahip birisi, bırakın çokta laf edip, sizi lafları ile etkilemesin.

  • 11:22  11 Mart 2014 
  • Okunma Sayısı: 671
  • Yorumlar: 0
Etiketler : CANER PESEN,
:36
22 Eylül 2014 
Ağabeyi Çakır...
10:51
19 Eylül 2014 
(0)


    Henüz yorum eklenmemiş ilk yorumu sen ekle.
Servis Dışı